معرفی نسخه دو بعدی مدل محبوب HEC-RAS

مدل یک بعدی HEC-RAS سالهاست که به عنوان یک مدل محبوب و پرکاربرد در بسیاری از مطالعات و تحقیقات مورد استفاده قرار گرفته است. این مدل توسط مهندسین ارتش ایالات متحده آمریکا توسعه داده و توانائی تحلیل جریانهای ماندگار، غیرماندگار، مدلسازی رسوب، کیفیت آب و مدلسازی سازه های هیدرولیکی را دارا می باشد. این مدل در سالهای اخیر با تغییر و تحولاتی همراه بوده و تقریبا هر ساله نسخه جدیدی از این مدل با یک توانائی ویژه به صورت رایگان روانه بازار و در اختیار مهندسین و محققین قرار میگرفت. خبری که چند وقت پیش به دست ما رسید حاکی از آن است که توسعه دهندگان این مدل بالاخره به سمت مدلسازی دو بعدی حرکت نموده و سعی کرده اند مدل را در حد یک مدل دو بعدی توانمند ارتقا دهند.

ساختار جدیدی که در مدل دوبعدی HEC-RAS مورد استفاده قرار گرفته به قدری جذاب و کاربردی می باشد که تاکنون در کمتر مدلی به کار گرفته شده است. بسیاری از مدلهای دوبعدی متوسط گیری شده در عمق نسبت به ابعاد سلولی بسیار حساس می باشد و کمترین تغییرات در ابعاد محاسباتی می تواند نتایج متفاوتی را بدست دهد. همچنین در بسیاری از مدلهای دو بعدی مانند: CCHE2D، FLO-2D، IRIC و . . . یک سلول محاسباتی می تواند یا خشک باشد و یا تر. اما در مدل جدید HEC-RAS یک سلول محاسباتی میتواند هم خشک باشد و هم تر. به عبارت بهتر جریان میتواند تنها در بخشی از سلول در جریان باشد و بخش دیگر خشک باشد. این مدل از مفهوم تغییرات درون سلولی (Subgrid Variablity) برای محاسبه پارامترهای جریان در داخل هر سلول استفاده مینماید و این در حالیست که عمده مدلهای دو بعدی از چنین توانائی ارزشمندی برخوردار نمی باشد. اجرای مدل در دو حالت موج دیفیوژن (Diffusion Wave) و موج کاملاً دینامیک (Full Momentum) میسر می باشد. همچنین پشتیبانی از انواع داده های رستری (مانند: Float، Tiff و adf)، امکان دسترسی به منابع آنلاین نقشه مانند Google Earth، Bing Sattellit، NASA USDA NAIP Infrared و . . .، استفاده از هسته های مختلف پردازنده مرکزی (CPU) رایانه از دیگر توانائی های این مدل ارزشمند می باشد. به جرات میتوان گفت که در حال حاضر چنین توانائی هایی در کمتر مدل دو بعدی قابل مشاهده می باشد.

Capture2

با توجه به اهمیت و کاربرد این مدل در تحقیقات علمی و مطالعاتی مهندسی، گروه علمی آموزشی آکادمی هیدرولرنینگ اقدام به تهیه دوره های آموزشی کاربردی از جنبه های مختلف این مدل ارزشمند نموده است. ان شالله در روزهای آتی دوره های مدلسازی دو بعدی با استفاده از نسخه دو بعدی HEC-RAS 5 تهیه و بر روی سایت بارگذاری خواهد شد. سرفصلهای آموزشی برنامه ریزی شده برای آشنایی هر چه بهتر با این مدل به شرح می باشد:

دوره اول: آموزش مدلسازی دو بعدی جریان در یک ناحیه شهری که در اثر طغیان سیلاب رودخانه دچار سیل گرفتگی شده است.

دوره دوم: آموزش نحوه تلفیق مدلهای یک بعدی و دو بعدی برای افزایش دقت محاسباتی (در این دوره کاربر آموزش خواهد دید که چگونه میتوان یک مدل یک بعدی را به یک مدل دو بعدی متصل نمود).

دوره سوم: آموزش مدلسازی دو بعدی سیلاب ناشی از شکست سد (در این دوره نیز کاربر آموزش خواهد دید که چگونه می توان پدیده شکست سد را به صورت دو بعدی مدلسازی نمود)

دوره چهارم: آموزش نحوه تلفیق دیدگاه های هیدرولوژیکی و هیدرولیکی جریان خروجی از سد و اثر آن بر پارامترهای جریان در پائین دست (در این دوره کاربر آموزش خواهد دید که چگونه میتوان از مفاهیم هیدرولوژیکی در مدل هیدرولیکی HEC-RAS استفاده و سیلاب خروجی از سد را در پائین دست سد به صورت دو بعدی یا یک بعدی روندیابی نمود)

Capture

با ما همراه باشید تا شما را بادنیای جدیدی از مدلسازی دوبعدی آشنا کنیم

مشابه این دوره های آموزشی تاکنون در هیچ وبسایتی ارائه نشده است پس فرصت را از دست ندهید

با فراگیری دوره های آموزشی مذکور می توانید در زمینه های کاری و علمی خود بسیار بسیار موفق باشید

 

برای اینکه با خروجی های حاصل از این مدل و کاربردهای آن بیشتر آشنا شوید توصیه میکنم ویدئوهای زیر را مشاهده نمائید تا بیش از پیش به آنچه که در بالا عنوان شد، ایمان بیاورید. این شما و این هم خروجی های جذاب و کاربردی مدل دو بعدی HEC-RAS 5.

 

 

منبع : آکادمی علمی آموزشی هیدرولرنینگ