آموزش نحوه دانلود داده های بارش ماهواره ای PERSIAN در مقیاسهای زمانی مختلف

از میان مولفه­های مهم اقلیمی بارندگی به علت دارا بودن تغییرات مکانی و زمانی معنی­دار، همواره از اهمیت بسیار زیادی در مطالعات منابع آب، مدلسازی هیدرولوژیکی و پیش­بینی سیلاب برخوردار می­باشد (Bohnenstengel et al., 2011; Bajracharya et al., 2014; Kumar et al., 2015; Sahlu et al., 2016). همچنین این مولفه به عنوان مهم­ترین ورودی مدلهای هیدرولوژیکی سطح زمین (LSMs) می­باشد که به واسطه دارا بودن تغییرات زمانی و مکانی قابل توجه، پیچیده­ترین پدیده در چرخه هیدرولوژیکی بشمار می­آید. در نتیجه تخمین صحیح این مولفه برای رسیدن به نتایج هیدرولوژیکی قابل اعتماد، امری ضروری بوده و  عدم دقت در برآورد مقدار بارش می­تواند خطای معنی­داری در مقدار رواناب شبیه­سازی شده ایجاد نماید. در حال حاضر بخش­های عمده­ای از جهان به ویژه کشورهای در حال توسعه، با چالش عدم دسترسی به اطلاعات زمینی کافی و عدم وجود ایستگاه­های اندازه­گیری زمینی (ایستگاه­های بارانسنجی)، روبرو هستند (Hargreaves and Samani, 1985; Hughes et al., 2006; Sue et al., 2008; Worqlul et al., 2015). ظهور تکنولوژی­های ماهواره­ای و افزایش توان محاسباتی رایانه­ها (برای انجام محاسبات سنگین مدلسازی جو و اتصال آن به مدلهای سطح زمین) منجربه ارائه محصولات بارشی با توان تفکیک مکانی و زمانی بالا شده است. این محصولات عمدتاً به صورت شبکه­بندی شده هستند و اگرچه بر خلاف ایستگاه­های بارانسنجی زمینی، دارای مشکل عدم پیوستگی مکانی و زمانی نمی­باشند ولی به دلیل عدم قطعیت­هایی که در تخمین بارش دارند (Greene and Morrissey, 2000; Steiner et al., 2003; Hong et al., 2006; AghaKouchak et al., 2009)، بدون ارزیابی اولیه نمی­توان از این محصولات استفاده نمود. 

یکی از مهمترین منابع بارشی مبتنی بر سنجش از دور، پایگاه بارشی PERSIAN می باشد که حاوی داده های بارشی شبکه بندی شده با ابعاد سلولی ۰٫۲۵ و ۰٫۰۴ درجه به مقیاس زمانی ۱ ساعته، ۳ ساعته، ۶ ساعته، روزانه، ماهانه و سالانه می باشد.

maxresdefault

پایگاه بارشی PERSIANN

در این پایگاه بارشی ارزشمند از الگوريتم شبكه عصبي مصنوعي و تصاوير بازتابش شده مادون قرمز توسط ماهواره­هاي زمین مرجع براي تخمین میزان بارندگي استفاده، می­شود. الگوريتم PERSIAN ابتدا براساس تصاوير مادون قرمز از ماهواره­هاي زمین مرجع بود، سپس به نسخه جديد آن كه در حال حاضر استفاده مي­شود، داده­هاي مايكروويو نیز اضافه شد كه اين داده­هاي جديد براي كالیبراسیون و تنظیم پارامترهاي الگوريتم بكار مي­روند. مطالعات اعتبارسنجي نشان مي­دهند كه تخمین­هاي بارش بطور قابل توجهي توسط تنظیم داده­هاي بدست آمده از مادون قرمز با اطلاعات مايكروويو، بهبود يافته­اند (Hsu et al., 1997). الگوريتم برآورد بارش PERSIANN بطور كاربردي از سال ۱۹۸۳ با پوشش سراسري از ۶۰ درجه شمالی تا ۶۰ درجه جنوبی، در دسترس می­باشد.

این پایگاه بارشی شامل سه محصول مختلف با جزئیات زیر می باشد:

۱- PERSIAN-CCS : توان تفکیک مکانی ۰٫۰۴ درجه و مقیاس زمانی ۱، ۳ و ۶ ساعته، روزانه و ماهانه برای بازه زمانی ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۸

۱- PERSIAN-CDR : توان تفکیک مکانی ۰٫۲۵درجه و مقیاس زمانی روزانه و ماهانه برای بازه زمانی ۱۹۸۳ تا ۲۰۱۷

۱- PERSIAN : توان تفکیک مکانی ۰٫۲۵درجه و مقیاس زمانی روزانه و ماهانه برای بازه زمانی ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸

Capture

با توجه به اهمیت دسترسی به داده های بارشی در بسیاری از مطالعات اعم از مطالعات هواشناسی و هیدرولوژیکی، آکادمی علمی آموزشی هیدرولرنینگ اقدام به تهیه آموزش جامع و کاربردی نحوه دسترسی به داده های مختلف پایگاه بارشی PERSIAN نموده است. آنچه که در این دوره آموزشی فرا خواهید گرفت به شرح زیر می باشد:

۱- دانلود داده های بارش ساعتی، روزانه و ماهانه PERSIAN-CCS و PERSIAN به روشهای مختلف (بر اساس کشور، محدوده مشخص، نقطه ای و . . .)

۲- نحوه دانلود داده با فرمتهای مختلف مانند: اکسلی، NetCDF، Tiff و فرمت ArcGrid

۳- استخراج سری زمانی از داده های بارشی PERSIAN در محیط نرم افزار کوانتوم جی آی اس (QGIS) .

۴- معرفی پلاگین مربوط به استخراج سری زمانی در محیط QGIS

۵- نحوه فراخوانی داده های با فرمت NetCDF در محیط ArcGIS.

۶- نحوه مقایسه بین محصولات مختلف PERSIAN 

نکته: با پرداخت هزینه موردنظر لینکهای آموزش نمایان شده و می توانید به راحتی اقدام به دانلود آنها نمائید. همچنین یک نسخه از لینکهای موردنظر به ایمیل شما (چنانچه در Inbox نبود به بخش Spam مراجعه نمائید) ارسال خواهد شد. همچنین در صورت بروز هرگونه مشکل با شمار تلفن ۰۹۹۰۳۶۰۸۸۰۳ و در ساعات ۹ صبح تا ۱۷ تماس حاصل نمائید.

پرداخت از طریق کلیه کارتهای بانکی


bankslogo1

(پس از پرداخت آنلاین لینک دانلود تمامی ویدئوها ظاهر و یک نسخه از آن نیز به ایمیلتان ارسال خواهد شد)

 

25,000 تومان افزودن به سبد خرید

برای اطلاع از آخرین محصولات آکادمی هیدرولرنینگ، به کانال تلگرامی ما به نشانی https://Telegram.me/hydrolearningSite مراجعه کنید

 

600765_9mgWknLs

 

حجم : 170 مگابایت
سایت سازنده : اعضای علمی آکادمی
منبع : آکادمی علمی آموزشی هیدرولرنینگ