آموزش نحوه تلفیق مدلسازی یک بعدی و دو بعدی با مدل HEC-RAS 5

بر خلاف مدلهای یک بعدی که تنها معادلات جریان را در راستای طولی حل می نمایند، مدلهای دو بعدی علاوه بر مدلسازی طولی از توانائی لازم برای شبیه سازی تغییرات عرضی جریان نیز برخوردار می باشند. مدلهای یک بعدی دارای ساختاری نسبتاً ساده می باشند که فهم آن را برای بسیاری از مهندسین و محققین میسر می سازد. اما در مقابل از توانائی لازم برای مدلسازی جریان در مناطق کم شیب به ویژه رودخانه های آبرفتی که در آنها جریان عرضی غالب می باشد، برخوردار نمی باشد. در مدلهای یک بعدی مدت زمان اجرای برنامه پائین بوده و احتیاج به داده های کمتری برای مدلسازی می باشد.

مدلهای دو بعدی با توجه به ساختار آنها نیازمند داده های بشتری بوده و از حساسیت بسیار زیادی نسبت به ابعاد شبکه محاسباتی و گام زمانی برخوردار می باشند. همچنین در رودخانه های عریض و طولانی به علت افزایش تعداد شبکه های محاسباتی از کارائی این مدلها کاسته شده و علاوه بر افزایش مدت زمان اجرای مدل ممکن است نتایج خروجی چندان قابل قبول نباشند. در بسیاری از موارد نیاز به مدلسازی دو بعدی نبوده (در رودخانه های پرشیب و کوهستانی) و میتوان با استفاده از یک مدل یک بعدی در مدت زمان بسیار کمتری به شبیه سازی جریان پرداخت. به عبارت بهتر میتوان مدلسازی را به گونه ای انجام داد که بخشی از مدل به صورت یک بعدی و بخش دیگر به صورت دو بعدی عمل نماید. نمونه از این حالت را میتوان در رودخانه های شمال کشور مانند: رودخانه هراز، چالوس،صفارود، آلش رود و . . . اشاره نمود. این رودخانه ها در بالادست از یک ناحیه کوهستانی و پرشیب عبور  نمود و در انتهای بازه و پس از عبور از نواحی دشتی و کم شیب وارد دریا می گردد. در چنین حالتی میتوان بازه بالادست را به صورت یک بعدی و بازه پائین دست و کم شیب را به صورت دو بعدی مدلسازی نمود. تلفیق مدل یک بعدی و دو بعدی درحال حاضر تنها در نسخه جدید مدل HEC-RAS 5 میسر می باشد و به جرات میتوان گفت که در حال حاضر مدلی با چنین ویژگی وجود ندارد. از لینک زیر میتوانید نسخه جدید مدل HEC-RAS را دانلود نمائید:

download

لینک دانلود مدل دو بعدی HEC-RAS 5

HEC5

با توجه به اهمیت و کاربرد این مساله در تحقیقات علمی و مطالعاتی مهندسی، گروه علمی آموزشی آکادمی هیدرولرنینگ اقدام به تهیه دوره آموزشی با عنوان “آموزش نحوه تلفیق مدلسازی یک و دو بعدی با استفاده از مدل HEC-RAS 5 نموده است. در این دوره آموزشی تمامی جزئیات مربوط به ساخت شبکه محاسباتی دو بعدی، نحوه اتصال آن به مدل یک بعدی، نحوه اتصال به نقشه های آنلاین مانند Google Earth در محیط HEC-RAS 5، تشریح کلی تنظیمات عددی برای اجرای بهتر مدل و در نهایت ایجاد خروجی های گرافیکی و انیمیشنی از مدل دو بعدی ارائه شده است. در شکلهای زیر نمائی از برخی خروجی های این دوره آموزشی نشان داده شده است.

1D-2D

1D-2D-2

پرداخت از طریق کلیه کارتهای بانکی

bankslogo1

(پس از پرداخت آنلاین لینک دانلود تمامی ویدئوها ظاهر و یک نسخه از آن نیز به ایمیلتان ارسال خواهد شد)

نکته: با پرداخت هزینه موردنظر تمامی لینکهای موردنظر نمایان شده و می توانید به راحتی اقدام به دانلود آنها نمائید. همچنین یک نسخه از لینکهای موردنظر به ایمیل شما (چنانچه در Inbox نبود به بخش Spam مراجعه نمائید) ارسال خواهد شد. همچنین در صورت بروز هرگونه مشکل با شمار تلفن ۰۹۹۰۳۶۰۸۸۰۳ و در ساعات ۹ صبح تا ۱۷ تماس حاصل نمائید.

 

30,000 تومان افزودن به سبد خرید

hec5-logo2

 

برای اطلاع از آخرین محصولات آکادمی هیدرولرنینگ، به کانال تلگرامی ما به نشانی https://Telegram.me/hydrolearningSite مراجعه کنید

 

600765_9mgWknLs

 

منبع : گروه علمی - آموزشی آکادمی هيدرولرنينگ