آموزش شبیه سازی فرآیند بارش-رواناب با استفاده از مدل AWBM در مقیاس روزانه

افزایش جمعیت، استفاده نادرست از منابع آب موجود و تغییرات اقلیمی، همگی از دلایل کاهش منابع آب در دسترس بشر در سال‌های اخیر می‌باشد. بنابراین نیاز به یک مدیریت یکپارچه برای منابع آب موجود کاملا محسوس است. از پارامترهای مهم برای برنامه‌ریزی و مدیریت پایدار منابع آب، می‌توان به برآورد جریان رودخانه اشاره نمود. متاسفانه بسیاری از حوضه‌های آبخیز در ایران و سراسر جهان با توجه به کمبود و یا عدم وجود ایستگاه‌های هیدرومتری، در برآورد دقیق این پارامتر با اهمیت با مشکل مواجه هستند. به همین منظور در دهه های اخیر و با گسترش روزافزون تکنولوژی های رایانه ای، مدلهای بارش-رواناب متعددی جهت مقاصد مختلف توسعه داده شده است که هر کدام دارای مزایا و معایبی می باشند. مدلهای بارش-رواناب را میتوان در دو دسته کلی مدلهای رخداد محور (Event based) و پیوسته (Continuous) دسته بندی نمود. دسته اول تنها برای شبیه سازی رخدادهای کوتاه مدت مانند سیلاب کاربرد دارند که از آنها میتوان برای طراحی سرریز سدها، سدهای کنترل سیلاب، پلها، خسارات سیل و . . . استفاده نمود. این مدلها در مقیاس زمانی ساعتی قابل اجرا بوده و از توانائی لازم برای شبیه سازی تبخیر و تعرق و رطوبت برخوردار نیستند. در سوی مقابل، مدلهای پیوسته در گام های زمانی روزانه، ماهانه و سالانه قابل استفاده هستند و میتوانند فرآیندهای تر و خشک شدن را در طول زمان شبیه سازی نمایند. هرچند این مدلها در شبیه سازی جریانات بالا و دبیهای اوج از کفایت لازم برخوردار نمیباشند. از مدلهای پیوسته میتوان برای برآورد آبدهی دراز مدت یک رودخانه، برآورد حجم جریانات ورودی به مخازن سدها، مطالعات منابع آب، پایش دوره های خشکسالی، مطالعات تغییر اقلیم و . . . استفاده نمود.

hydrology

general_forecast_system

از مهمترین و پرکاربردترین مدلها در زمینه شبیه سازی پیوسته جریان میتوان به مدلهایی همچون SWAT، TOPMODEL, TANK, IHACRES و . . . اشاره نمود. مدلهای مذکور از توانائی های زیادی برخوردار میباشند اما وابسته به پارامترهای متعدد بودن فرآیند کالیبراسیون آنها را در بسیاری از حوضه ها با چالشی اساسی روبرو می نماید. همچنین لزوم وجود داده های مختلف مانند: نقشه خاک، پوشش گیاهی، بارش ایستگاه های مختلف و . . . کاربردهای آنها را در بسیاری از حوضه مشکل مینماید.

Schematic-of-hydrologic-processes-simulated-in-SWAT

یکی از ساده ترین و کاربردی ترین مدلهای پیوسته که در سالهای اخیر در بخشهای مختلف دنیا به ویژه استرالیا مورد توجه ویژه ای قرار گرفته است، مدل AWBM می باشد که توسط موسسه CRCCH استرالیا برای شبیه سازی فرآیندهای هیدرولوژیکی حوضه های آبریز توسعه داده شده است. مدل هیدرولوژیکی AWBM با وجود دارا بودن ساختار ساده، با دقت مناسبی بارش مازاد را محاسبه مینماید. داده های مورد نیاز برای کالیبره نمودن این مدل شامل داده های بارندگی، تبخیروتعرق و دبی مشاهداتی میباشد. علاوه بر این امکان دستیابی به امکاناتی همچون کالیبره نمودن اتوماتیک با الگوریتمهای بهینه سازی مختلف مانند: Algorithm Genetic و SCE از دیگر مزایای این مدل می باشد. 

AWBMRainfallRunoffModel

با توجه به اهمیت کاربرد مدلهای پیوسته در بسیاری از مطالعات مهندسی، اکادمی علمی آموزشی هیدرولرنینگ اقدام به تهیه دوره “آموزش نحوه شبیه سازی فرآیند بارش-رواناب با استفاده از مدل AWBM در مقیاس روزانه” نموده است.

آنچه که در این دوره آموزش فراخواهید گرفت به شرح زیر میباشد:

۱- نحوه دسترسی به مدل، دانلود و نصب آن

۲- تشریح ساختار مدل و نحوه عملکرد ماژولهای مختلف آن

۳- آموزش نحوه آماده سازی داده های ورودی مدل

۴- اجرای الگوریتمهای مختلف بهینه سازی و مقایسه نتایج شبیه سازی با داده های مشاهداتی

۵- انجام تحلیل حساسیت پارامترهای مختلف مدل

۶- شبیه سازی هیدروگراف جریان روزانه با توابع هدف مختلف جهت بهبود عملکرد مدل

۷- نحوه خروجی گرفتن از مدل و ذخیره نتایج در یک فایل متنی

نکته: با پرداخت هزینه موردنظر لینکهای آموزش نمایان شده و می توانید به راحتی اقدام به دانلود آنها نمائید. همچنین یک نسخه از لینکهای موردنظر به ایمیل شما (چنانچه در Inbox نبود به بخش Spam مراجعه نمائید) ارسال خواهد شد. همچنین در صورت بروز هرگونه مشکل با شمار تلفن ۰۹۹۰۳۶۰۸۸۰۳ و در ساعات ۹ صبح تا ۱۷ تماس حاصل نمائید.

پرداخت از طریق کلیه کارتهای بانکی


bankslogo1

(پس از پرداخت آنلاین لینک دانلود تمامی ویدئوها ظاهر و یک نسخه از آن نیز به ایمیلتان ارسال خواهد شد)

 

35,000 تومان افزودن به سبد خرید

برای اطلاع از آخرین محصولات آکادمی هیدرولرنینگ، به کانال تلگرامی ما به نشانی https://Telegram.me/hydrolearningSite مراجعه کنید

 

600765_9mgWknLs

 

حجم : 113 مگابایت
سایت سازنده : اعضای علمی آکادمی
منبع : آکادمی علمی آموزشی هیدرولرنینگ