آموزش روندیابی سیلاب در مخزن سد با مدل بارش-رواناب HEC-HMS

استخراج هیدروگراف جریان پائین­دست از روی هیدروگراف بالادست را اصطلاحاً روندیابی جریان می­نامند و اگر هیدروگراف مورد روندیابی هیدروگراف ناشی از سیلاب باشد، اصطلاحاً به آن روندیابی سیلاب (Flood Routing) می­گویند. از آنجایی که در طرحهای هیدرولیکی عمدتاً با دبی اوج سیلابها سروکار داریم، لذا بحث روندیابی بیشتر در مورد سیلاب­ها کاربرد داشته تا تغییرات و اثر ناشی از پیمایش در طول رودخانه بر روی شکل و دبی اوج هیدروگراف مشخص گردد. بحث روندیابی جریان نه تنها در آبراهه­ها بلکه در مخازن سدها نیز مطرح می­­باشد. بدین صورت که هیدروگراف ورودی به مخزن سد به دلیل فرآیند تبدیل به ذخیره و نهایتاً تبدیل ذخیره به خروجی از سد، دچار تغییر شکل می­گردد. این تغییر شکل هیدروگراف ورودی تحت عنوان روندیابی جریان در مخزن مورد بررسی قرار می­گیرد.

23022015-WappaDam-Spilling(10)lores

تغییر شکلی که در انتقال هیدروگراف به سمت پائین­دست اعم از رودخانه و یا مخزن ایجاد می­گردد، ناشی از فرآیند تبدیل ورودی به ذخیره و نهایتاً تبدیل ذخیره به خروجی است که موجب می­گردد، تعدیلی در هیدروگراف ورودی صورت گیرد. این تعدیل هم در جهت دبی اوج و هم زمان اوج صورت می­گیرد که اصطلاحاً انتقال زمان دبی اوج بین دو هیدروگراف را جابجائی (Translation) و تفاوت بین دبی­های اوج دو هیدروگراف را تعدیل (Attenuation) گویند. برای روندیابی سیلاب در مخزن سد روشهای مختلفی وجود دارد که ساده ترین و پرکاربردترین آنها میتوان به روش پالس اصلاح شده (Modified Puls Method) اشاره نمود. این روش به روش روندیابی ذخیره­ای یا مخزن- تراز (Level Pool) نیز معروف می­باشد که بر مبنای تقریب تفاضل محدوده معادله پیوستگی و فرم تجربی معادله مومنتم استوار می­باشد.

Reservoir routing Modified puls method (Storage indication method)

با توجه به اهمیت مساله روندیابی سیلاب در مخزن سد، گروه علمی آموزشی هیدرولرنینگ اقدام به تهیه دوره آموزش کاربردی روندیابی سیلاب در مخزن سد با استفاده از مدل بارش-رواناب HEC-HMS” نموده است. در این آموزش کاربردی علاوه بر تشریح ساختار روش پالس اصلاح شده، نحوه مدلسازی آن در مدل HEC-HMS و نیز نحوه ساخت یک مدل بارش-رواناب شرح داده شده است. این دوره آموزشی شامل ۲ فایل ویدئویی از روند کار، داده های مدلسازی در یک فایل اکسل و ساختار مدل پالس اصلاح شده در قالب یک فایل پاورپوینتی ارائه شده است.

نکته: با پرداخت هزینه موردنظر لینکهای آموزش نمایان شده و می توانید به راحتی اقدام به دانلود آنها نمائید. همچنین یک نسخه از لینکهای موردنظر به ایمیل شما (چنانچه در Inbox نبود به بخش Spam مراجعه نمائید) ارسال خواهد شد. همچنین در صورت بروز هرگونه مشکل با شمار تلفن ۰۹۹۰۳۶۰۸۸۰۳ و در ساعات ۹ صبح تا ۱۷ تماس حاصل نمائید.

پرداخت از طریق کلیه کارتهای بانکی


bankslogo1

(پس از پرداخت آنلاین لینک دانلود تمامی ویدئوها ظاهر و یک نسخه از آن نیز به ایمیلتان ارسال خواهد شد)

 

29,900 تومان افزودن به سبد خرید

 

 

برای اطلاع از آخرین محصولات آکادمی هیدرولرنینگ، به کانال تلگرامی ما به نشانی https://Telegram.me/hydrolearningSite مراجعه کنید

 

600765_9mgWknLs

 

حجم : 150 مگابایت
سایت سازنده : اعضای علمی آکادمی
منبع : آکادمی علمی آموزشی هیدرولرنینگ