آموزش جامع و کاربردی بسته نرم افزاری کوانتوم GIS (QGIS)

با افزایش روزافزون استفاده مدیران، مسئولان و محققین از داده‌های مکانی در جهت تصمیم‌گیری‌های مناسب و کارآمد، توسعه نرم‌افزارهای مکانی نیز رو به گسترش است. از آنجا که استفاده از این بسته‌های نرم‌افزاری کمک فراوانی در پردازش، تجزیه و تحلیل داده‌های مکانی و در نهایت تصمیم‌گیری‌های بهینه در مسائل مدیریتی می‌نماید، لذا شرکت‌های بزرگ نرم‌افزاری را بر آن داشته است که برنامه‌های کامل و جامعی در این زمینه ارائه دهند. اما دلایلی همچون هزینه بالای خریداری این بسته‌های نرم‌افزاری، عدم امکان دسترسی به کد برنامه‌ها و تغییر آنها و برخی دلایل دیگر، بسیاری از متخصصان و برنامه‌نویسان را به توسعه نرم‌افزارهای متن باز (Open Source) در حوزه سیستم‌های اطلاعات مکانی تشویق نموده تا دنیای جدیدی را فرا روی کاربران عرصه GIS باز نمایند. توسعه بسته‌های نرم‌افزاری متن باز در تحلیل‌های مربوط به اطلاعات مکانی، دارای سابقه طولانی می‌باشد به طوریکه اولین نسل این چنین سیستم‌هایی در سال ۱۹۸۷، ارائه گردید.

Figure3_STEMModeling

امروزه نرم‌افزارهای متن باز بیشماری وجود دارد که تمامی جنبه‌های کار با داده‌های مکانی را پوشش می‌دهند و استفاده از آنها بسیاری از نیازهای کاربران را در سراسر جهان، برآورده می‌نماید. در حال حاضر یکی از معروف‌ترین و پرکاربردترین بسته‌های نرم‌افزاری متن باز در زمینه تحلیل‌های مکانی، نرم‌افزار QGIS یا Quantum GIS می‌باشد. یکی از ویژگی‌های بارز این برنامه، امکان دسترسی به توابع موجود در نرم‌افزارهای GRASS و SAGAGIS می‌باشد که همین مساله موجب افزایش کارائی آن شده است. جداسازی داده‌ها به صورت لایه‌های مجزا، انجام عملیات ریاضی گوناگون بر روی لایه‌های برداری و رستری، دسترسی به انواع نقشه‌ها و داده‌های موجود در بانک‌های جهانی، از دیگر خصوصیات این نرم‌افزار می‌باشد. همچنین در این نرم‌افزار امکان شخصی‌سازی و بهبود قابلیت‌ها با استفاده از زبان قدرتمند پایتون نیز وجود دارد.

Poster_Open_Source

یکی از ویژگی‌های مهم این بسته نرم‌افزاری برای بسیاری از کشورهای در حال توسعه به ویژه کشور ایران، رایگان بودن آن می‌باشد. وابستگی به نرم‌افزارهای خارجی مانند ArcGIS و همچنین عدم پشتیبانی آن در کشور ایران می‌تواند در دوران تحریم و حتی پسا تحریم بسیاری از سازمان‌ها، نهادها و محققین را با مشکلی اساسی روبرو نماید. به همین منظور بسته نرم‌افزاری QGIS می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای کاربران حوزه GIS باشد.

qgisorg_banner_devmeeting


qgis-logo_0

با توجه به اهمیت و کاربرد این بسته نرم افزاری متن باز در علوم مختلف اعم از: منابع آب، سنجش از دور، منابع طبیعی، هیدرولوژی، سیلاب، محیط زیست، آبخیزداری، عمران و . . . آکادمی علمی آموزشی هیدرولرنینگ اقدام به آماده سازی دوره آموزش جامع و کاربردی بسته نرم افزاری کوانتوم GIS نموده است. مهمترین سرفصلهای آموزشی موجود در این دوره آموزشی به شرح زیر می باشند:

۱- کار با لایه های برداری، رستری و متنی و نحوه ویرایش و نمادگذاری (Symbology) لایه ها، برچسب گذاری عوارض

۲- نحوه جستجو در یک لایه برداری بر اساس خصوصیت مدنظر و انجام محاسبات هندسی (محاسبه مساحت، طول، مرکز ثقل و . . .) و استخراج مشخصات آماری هر کدام از فیلدهای داده

۳- نحوه ترکیب چند لایه رستری مختلف و ساخت یک نقشه رستری یکپارچه از داده ها و برش آنها با یک لایه برداری

۴- کار با داده های ارتفاعی (DEM)، محاسبه نقشه شیب، استخراج نقشه توپوگرافی و ترسیم پروفیل طولی مسیرهای موردنیاز

۵- ساخت نقشه های موضوعی جذاب (Layout) در محیط کوانتوم GIS (QGIS)

۶- وارد کردن داده های متنی به محیط QGIS و ذخیره آنها به صورت یک شیپ فایل

۷- آشنایی با دستورات GeoProcessing (مانند: Buffer، Clip، Union، Dissolve و . . .) در محیط QGIS

۸- نحوه ساخت یک شبکه مربعی منظم برای یک محدوده مشخص، ایجاد نقاط تصادفی در یک محدوده مشخص، انتخاب تصادفی داده از داخل یک لایه مشخص (در مباحث درونیابی برای ارزیابی عملکرد روش مورد استفاده کاربرد زیادی دارد)، ذخیره عوارض موجود در یک لایه به چند لایه مختلف (مثال کاربردی: استخراج هر کدام از استانها به صورت یک لایه مجزا از داخل لایه استانهای ایران)

۹- استخراج شبکه آبراهه ها و زیرحوضه ها با استفاده از توابع موجود در QGIS

۱۰- توسعه یک مدل خودکار با استفاده از Processing Modeler جهت استخراج شبکه آبراهه ها و زیرحوضه ها

۱۱- دانلود آنلاین DEMهای ۳۰ متری SRTM  برای محدوده  مطالعاتی در محیط QGIS

۱۲- ساخت یک نقشه تحت وب از لایه های موجود در پروژه جهت به اشتراک گذاری آن با کاربران در فضای مجازی

۱۳- استخراج مدل هندسی رودخانه (مقاطع عرضی، پروفیل طولی) موردنیاز مدل هیدرولیکی HEC-RAS در محیط QGIS

۱۴- استفاده از روشهای درونیابی برای ساخت نقشه های رستری از داده های نقطه ای در محیط QGIS

۱۵- آموزش کاربردی توابع Zonal Statistic و Point Sampling برای استخراج داده از نقشه های رستری و محاسبه مشخصات آماری لایه های برداری واقع بر روی لایه های رستری.

۱۶- آموزش نحوه دانلود داده های بارشی PERSIANN و استخراج سری زمانی داده ها از لایه های با فرمت nc در محیط QGIS

در ویدئوی زیر معرفی کامل و جامعی از این بسته نرم افزاری صورت گرفته است که میتوانید با تماشای آن پی به قدرت و توانایی های QGIS ببرید.

لینک دانلود بسته نرم افزاری QGIS برای سیستم عاملهای مختلف

نکته: با پرداخت هزینه موردنظر لینکهای آموزش نمایان شده و می توانید به راحتی اقدام به دانلود آنها نمائید. همچنین یک نسخه از لینکهای موردنظر به ایمیل شما (چنانچه در Inbox نبود به بخش Spam مراجعه نمائید) ارسال خواهد شد. همچنین در صورت بروز هرگونه مشکل با شمار تلفن ۰۹۹۰۳۶۰۸۸۰۳ و در ساعات ۹ صبح تا ۱۷ تماس حاصل نمائید.

پرداخت از طریق کلیه کارتهای بانکی


bankslogo1

(پس از پرداخت آنلاین لینک دانلود تمامی ویدئوها ظاهر و یک نسخه از آن نیز به ایمیلتان ارسال خواهد شد)

 

120,000 تومان 90,000 تومان افزودن به سبد خرید

برای اطلاع از آخرین محصولات آکادمی هیدرولرنینگ، به کانال تلگرامی ما به نشانی https://Telegram.me/hydrolearningSite مراجعه کنید

 

600765_9mgWknLs

 

حجم : 1.31 گیگابایت (مدت زمان آموزش: 6 ساعت و 34 دقیقه)
سایت سازنده : اعضای علمی آکادمی
منبع : آکادمی علمی آموزشی هیدرولرنینگ