آشنایی با بسته نرم افزاری متن باز کوانتوم GIS

در حال حاضر یکی از معروف‌ترین و پرکاربردترین بسته‌های نرم‌افزاری متن باز در زمینه تحلیل‌های مکانی، نرم‌افزار QGIS یا Quantum GIS می‌باشد. یکی از ویژگی‌های بارز این برنامه، امکان دسترسی به توابع موجود در نرم‌افزارهایی GRASS و SAGAGIS می‌باشد که همین مساله موجب افزایش کارائی آن شده است. جداسازی داده‌ها به صورت لایه‌های مجزا، انجام عملیات ریاضی گوناگون بر روی لایه‌های برداری و رستری، دسترسی به انواع نقشه‌ها و داده‌های موجود در بانک‌های جهانی، از دیگر خصوصیات این نرم‌افزار می‌باشد. همچنین در این نرم‌افزار امکان شخصی‌سازی و بهبود قابلیت‌ها با استفاده از زبان قدرتمند پایتون (Python) نیز وجود دارد. توسعه QGIS در سال ۲۰۰۲ توسط یک گروه داوطلب از برنامه‌نویسان در حوزه GIS، شروع گردید که هدف اصلی آنها استفاده سریع و آسان از داده‌های مکانی برای سیستم‌های مبتنی بر لینوکس، بوده است (هوگِن توبلر، ۲۰۰۸).

qgisorg_banner_devmeeting

 

از ویژگی‌های بارز این بسته نرم‌افزاری می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

رایگان: یکی از ویژگی‌های مهم این بسته نرم‌افزاری برای بسیاری از کشورهای در حال توسعه، رایگان بودن آن می‌باشد. با توجه به تحریم‌های موجود و عدم امکان خرید نرم‌افزارهای خارجی مانند ArcGIS و همچنین عدم پشتیبانی آن در کشور ایران، QGIS می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی باشد.

کم حجم بودن: حجم آخرین نسخه QGIS در حدود ۳۵۰ مگابایت (۱۰ برابر کمتر از نسخه ۳/۹ نرم افزار ArcGIS) می‌باشد.

ArcGISvsQGIS-678x322

پشتیبانی از زبان فارسی: از ویژگی‌های مهم بسته نرم‌افزاری QGIS، پشتیبانی از زبان فارسی است. بسته نرم‌افزاری ArcGIS در ایران به صورت کرک شده مورد استفاده قرار می‌گیرد و به همین علت دارای مشکلات متعددی می‌باشد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به عدم پشتیبانی از زبان فارسی اشاره نمود.

محیط کاربرپسند: محیط این برنامه نسبت به برنامه‌هایی مانند: ArcGIS، ILWIS و . . . کاربر پسندتر بوده و از معماری زیباتری برخوردار می‌باشد.

1490032915946

1224

create_model_window

پشتیبانی از سیستم‌ عامل‌های مختلف: این برنامه بر روی سیستم عامل‌هایی همچون مکینتاش، یونیکس، لینوکس و ویندوز قابل اجرا می‌باشد اما ArcGIS تنها بر روی سیستم عامل ویندوز اجرا می‌شود.

پلاگین: ویژگی منحصر به فردی که در این بسته نرم‌افزاری تعبیه شده، وجود پلاگین‌های بسیار زیاد و متنوعی است که بر روی آن نصب شده و موجب افزایش کارائی آن می‌شود. پلاگین‌های موجود در محیط QGIS همانند الحاقیه در محیط ArcGIS می‌باشند. در حال حاضر بیش از ۶۰۰ پلاگین برای این برنامه توسعه داده شده که دسترسی به همه آنها به راحتی و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای، میسر می‌باشد.

logo_evolution2

با توجه به اهمیت و کاربرد این بسته نرم افزاری متن باز در علوم مختلف اعم از: منابع آب، سنجش از دور، منابع طبیعی، هیدرولوژی، سیلاب، محیط زیست، آبخیزداری، عمران و . . . آکادمی علمی آموزشی هیدرولرنینگ اقدام به آماده سازی دوره آموزش جامع و کاربردی کوانتوم GIS نموده است. به زودی دوره های آموزشی مرتبط با این محصول (در زمینه های مختلف) آماده و به ترتیب بر روی سایت قرار داده خواهد شد. در ویدئوی زیر معرفی کامل و جامعی از این بسته نرم افزاری صورت گرفته است که میتوانید با تماشای آن پی به قدرت و توانایی های QGIS ببرید. 

در لینک زیر نیز میتوانید آخرین نسخه بسته نرم افزاری QGIS را به رایگان تهیه و بر روی سیستم عامل خود نصب نمائید

لینک دانلود بسته نرم افزاری QGIS برای سیستم عاملهای مختلف

 

حجم : 72 مگابایت
سایت سازنده : اعضای علمی آکادمی
منبع : آکادمی علمی آموزشی هیدرولرنینگ